Blog

11.02 2015

Zmiany w KRS – od 1 grudnia 2014 r. łatwiejsze zakładanie spółek

Autor: Iwona Mirosz Kategoria: Pozostałe

 

1 grudnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która przewiduje m.in. uproszczenie procedur związanych z zakładaniem spółek. Przedsiębiorca rejestrujący nową spółkę w Krajowym Rejestrze Sądowym (zwanym dalej: „KRS”) zrobi to zdecydowanie szybciej.  Zgodnie z nową formułą dotychczas obowiązującej zasady „jednego okienka”, przedsiębiorca, wraz z wnioskiem o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców, nie będzie już musiał składać dodatkowych formularzy: do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki (REGON), zgłoszenia płatnika składek do ZUS czy też zgłoszenia identyfikacyjnego do Urzędu Skarbowego (NIP). Nie będzie przy tym konieczności przesyłania do sądu rejestrowego dokumentu potwierdzającego uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomości, w którym znajduje się siedziba spółki oraz dodatkowego odpisu umowy spółki.

Jedynie spółki kapitałowe w organizacji oraz organizacje pożytku publicznego, które nie miały dotychczas obowiązku dokonania wpisu do KRS, we wnioski o wpis do rejestru przedsiębiorców będą musiały zamieścić informację, że nie wystąpiły o uzyskanie NIP lub numeru REGON, chyba że już je posiadają i zgłaszają je do rejestru.

Na podstawie danych zawartych we wniosku o wpis do rejestru i załączonych dokumentów sąd dokona rejestracji, a następnie, dzięki integracji systemów teleinformatycznych, automatycznie przekaże dane objęte treścią wpisu do właściwych urzędów, natomiast do ZUS-u zostanie przesłane elektronicznie zgłoszenie płatnika składek. Wpis nadanego NIPu i numeru identyfikacyjnego REGON również zostanie dokonany automatycznie, a  wnioskodawcy zostanie doręczone zaświadczenie o nadaniu NIP i  numeru identyfikacyjnego REGON.

W przypadku dokonywania zmian w KRS przez przedsiębiorców już zarejestrowanych również nie będzie konieczności składania dodatkowych formularzy aktualizacyjnych do innych urzędów, chyba, że dokonywane zmiany nie podlegają ujawnieniu w KRS, a z odrębnych przepisów wynika, iż należy je zgłosić do właściwego urzędu skarbowego, GUSu lub ZUSu.

I tak, na przykład, Spółka zarejestrowana w KRSie będzie musiała samodzielnie zgłosić, w terminie 21 dni od rejestracji, dane uzupełniające, których obecnie wymagają poszczególne urzędy, np. przewidywana liczba pracujących, szczegółowe dane kontaktowe, numery rachunków bankowych. Wystarczy jednak tylko jeden formularz składany we właściwym urzędzie skarbowym, w ramach którego dane te zostaną przekazane do innych urzędów.

Konsekwencją nowelizacji jest także zmiana w ujawnianiu informacji dotyczących przedmiotu działalności spółki. Od grudnia, przy rejestracji w KRS,  spółki mogą podawać maksymalnie dziesięć kodów PKD, wskazując przy tym jeden kod PKD przeważającej działalności.

Co ważne, w związku z nowelizacją, podmioty już wpisane do KRS, przy pierwszym wniosku o zmianę danych w rejestrze, składanym po 1 grudnia 2015 r., mają obowiązek zgłosić zmianę w zakresie przedmiotu działalności w celu dostosowania wpisu do nowych przepisów, składając odpowiedni formularz aktualizacyjny. Nie pociąga to za sobą konieczności zmiany umowy spółki. W przypadku niezłożenia formularza aktualizacyjnego w zakresie przedmiotu działalności spółki wraz z wnioskiem o zmianę danych podmiotu, sąd rejestrowy zwróci wniosek.